
centar.eius@gmail.com, mob: +385 92 413 2177, Rijeka i Čabar
NOVOSTI
10. listopad Svjetski dan mentalnog zdravlja –
„Briga o mentalnom zdravlju za sve: neka bude stvarnost“
Živimo u vremenu u kojem su nam uslijed promjena uzrokovanih korona virusom, potresima, ekonomskom krizom, pojačanim pritiscima i stresom narušene osnovne potrebe koje utječu našu stabilnost i mentalno zdravlje. Mnoga istraživanja Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da su problemi mentalnog zdravlja u porastu. Posebno se povećala učestalost depresije. Depresija je jedan od vodećih zdravstvenih problema u svijetu. Istraživanja potvrđuju da 50% mentalnih poremećaja započinje prije 14. godine života, a čak 75% prije 24. godine (neke procjene govore i prije 18. godine). Bez obzira na to što veliki dio mentalnih problema započinje vrlo rano, tek manji dio djece i adolescenta dobije stručnu pomoć. Jedan od razloga je što se taj problem ne prepozna, a potrebno je i mnogo vremena od prepoznavanja mentalnog problema do traženja pomoći.
Ovogodišnji moto Svjetskog dana zdravlja je „Briga o mentalnom zdravlju za sve: neka bude stvarnost“.
Narušeno mentalno zdravlje utječe na razvoj djece i mladih, njihovo odrastanje, ispunjenost i zadovoljstvo životom. Budimo podrška i oslonac djeci i mladima!
Poticaj za razgovor s djetetom:
Osmisli svoj štit na kojemu su snage koje te mogu štiti u teškim situacijama.


Savjetovanje ili psihoterapija
2.9.2021.
Savjetovanje i psihoterapija predstavljaju podršku usmjerenim i povjerljivim razgovorom s ciljem pomoći u boljem razumijevanju sebe. Savjetovanje je više suportivnog karaktera, situacijski prilagođeno, usmjereno na rješavanje problema, sadašnjost i kratkotrajnog je pogleda na budućnost, dok je psihoterapija više rekonstruktivnog karaktera, donosi dugotrajne promjene i ulazi dublje u problem. Ponekad i u psihoterapijskom radu ima savjetodavnog rada. O potrebi savjetovanja ili psihoterapije preporuku daje stručnjak mentalnog zdravlja.
Što je dječja i adolescentna integrativna psihoterapija?
2.9.2021.
Dječja i adolescentna integrativna psihoterapije temelji se na razvojnom pristupu djeci i mladima povezujući humanistički i integrativni pristup.
Obuhvaća pristupe različitih psihoterapijskih škola i pristupa klijentu cjelovito uvažavajući povezanost emocionalnog, ponašajnog, fiziološkog i kognitivnog. Upravo joj to daje mogućnost pristupa djetetu na jedinstven i potpuno prilagođen način. Terapijski rad i korištenje različitih terapijskih tehnika ovise o razvojnoj dobi djeteta, posebnosti njegove individue, djetetovim problemima te odnosu s okolinom. U radu se koriste različiti psihoterapijski pristupi i tehnike: igra, gluma, pisanje, pokret, crtež i drugi koji mogu pomoći djeci i mladima da na sebi svojstven način izraze svoje osjećaje.
U dječjoj i adolescentnoj psihoterapiji posebno važnu ulogu ima suradnja roditelja i drugih važnih osoba u djetetovom životu o čemu u veliko mjeri ovisi dinamika psihoterapijskog rada.
Otvaranje centra EIUS
27.8.2021.
EIUS centar svoja vrata otvara 1.9.2021. godine. S radom započinje na lokacijama u Rijeci i Čabru te on-line. Za više informacija te za potvrdu termina možete nam se obratiti putem e-maila: centar.eius@gmail.com ili telefona 092 41 32 177.